top of page

Від древнього Єгипту до цифрового всесвіту

  • Ольга Ільюхіна
  • 1 февр. 2017 г.
  • 3 мин. чтения

PR мертвий? Вітаємо PR! Скільки років працюю в маркетингу і комунікаціях (невже цього року буде 17?), стільки час від часу чую чергову заяву, що PR вкотре помер. Тим не менш, він знову і знову оживає з попелу, і щоразу приймає більш цікаві форми.


Хто був у Єгипті, той ніколи не забуде ту кількість ієрогліфічних написів і зображень, яку можна знайти там у будь-якому стародавньому храмі. Хтось скаже, що це історія, а я скажу, що це чистий фараонський PR. І хоча обидві ці речі мають бути об’єктивними, але і історія, і репутація найчастіше виявляються записаними переможцями.


Що може бути важливішим за репутацію? Правителі древнього Єгипту вірили, що не просто залишають літопис свого життя і царювання, вони були впевнені, що потрапляють у вічність. І хоч з тих часів минуло майже 5 тисяч років, все одно прагнення людей мало змінилися. Вони хочуть бути відомими, хочуть бути популярними, хочуть, щоб всі знали про їх добрі вчинки і успіхи, і мало хто хоче залишити по собі злі спогади. Бренди і компанії ведуть себе не набагато інакше. Як раніше тисячі найманців набивали на камені безкінечний перелік символів, щоб прославити у віках свого правителя, так і сьогодні тисячі smm-ників набивають на клавіатурі безкінечний потік контенту, щоб прославити людину чи бренд, який їм за це заплатить.


Більше того, кожен з нас, починаючи з 2000-х, щодня працює над побудовою власного цифрового саркофагу. Наш цифровий слід вже настільки величезний, що Гугл і Фейсбук можуть відкривати цифрові цвинтарі і будувати цифрові пірамідки. У більшості вони будуть відносно маленькі, у активних експертів з усього на світі пірамідки будуть більше Хеопсової, ну а у корпорацій з арміями, відповідальними за створення контенту, споруди будуть більш схожі на хмарочоси. Важко уявити розмір цифрового всесвіту, який до 2020 року за прогнозами складе близько 44 зеттабайт (зеттабайт=1021 байт), включно з нашими цифровими слідами та цифровою тінню. Його будуть створювати 7 мільярдів людей на 30 мільярдах дівайсів (дані International Data Corporation (IDC)).


Що б нас не чекало в майбутньому – фантазії з «Чорного дзеркала», віртуальна реальність, цифрова пам'ять, інтернет речей, безпілотники і все те, чого ми поки що не можемо уявити, - все одно людській природі буде властиве прагнення до бездоганної репутації. Як окремі люди хочуть мати добре ім’я, так і власники компаній розуміють роль цього доброго імені для бізнесу. Тому у будь-який час PR буде залишатися живим, як би ми його не назвали, і якими інструментами залежно від епохи не користувалися б.


Особливо добре розуміє вагу і роль таких інструментів влада. Вона має доступ до найновіших методик, і як тут не згадати «Картковий будиночок»? Чим є всі сьогоднішні процедури виборів у світі, як не PR-іграми можновладців з величезними ставками? Як прекрасно вони навчилися працювати з репутацією, своєю та своїх опонентів. На який рівень підняли вони це мистецтво! Але один невірний крок – і грі кінець.


При всій своїй ніжності і вразливості репутація – ще й на диво живуча штука. Як не намагався наступник першої жінки-фараона Хатшепсут знищити всі згадки про неї, все одно через тисячі років ми про неї дізналися, і, як могли, розшифрували таємничу картину її життя. Зараз маємо іншу проблему – як знайти суть у терабайтах інформації, яку залишить по собі кожний. Як бренду виділитися серед височенного рівня цифрового шуму, який панує на ринку? Як продовжувати бути особливим і звертати на себе увагу своїх однодумців і прихильників? Як докричатися через цифровий натовп до своїх? Для цього вже є нові інструменти, нові технології, які будуть змінюватися все швидше і швидше. Нові підходи завжди можна опанувати, і тільки сутність все одно залишиться незмінною, як би ми її не називали.




 
 
 

Commenti


  • Grey Facebook Icon
bottom of page